skip to main content
golden tide football
2020 varsity schedule
Aug 28 Elk Co. Catholic H.S.
Sept 4 @ Cameron County H.S.
Sept 11 Union/AC Valley H.S.
Sept 18 Smethport H.S.
Sept 25 @ Keystone H.S.
Oct 2 @ Coudersport H.S.
Oct 9 Redbank Valley H.S.
Oct 16 @ Otto-Eldred H.S.
Oct 23 Brockway H.S.
Oct. 30 Philipsburg-Osceola H.S.
2019 VARSITY SCHEDULE 1-8
Aug 23 @ Elk Co. Catholic H.S. L 0-21
Aug 30 Cameron County H.S. W 20-0
Sept 6 @ Union/AC Valley H.S. L 0-24
Sept 13 @ Smethport H.S. L 0-26
Sept 20 Keystone H.S. L 7-14
Sept 27 Coudersport H.S. L 0-44
Oct 3 @ Redbank Valley H.S. L 0-39
Oct 11 Otto-Eldred H.S. L 22-38
Oct 25 @ Brockway H.S. L 15-35
2019 JUNIOR VARSITY 0-4
Sept 9 Redbank Valley H.S. L 0-36
Sept 16 West Branch H.S. L 14-16
Sept 23 @ Bradford H.S. Canceled
Oct 7 Brockway H.S. Canceled
Oct 14 Ridgway H.S. L 14-18
Oct 21 Brookville H.S. L 36-42
Oct 28 @ Northern Cambria H.S. Canceled
2019 7th & 8th GRADE 5-3
Sept 4 @ Redbank Valley H.S. L 8-14
Sept 10 Brockway H.S. W 38-12
Sept 19 @ Ridgway H.S. W 24-6
Oct 1 @ Clarion H.S. W 28-8
Oct 10 Punxsutawney H.S. L 8-36
Oct 17 Kane area H.S. W 26-6
Oct 21 @ Brookville H.S. L 8-12
Oct 31 Ridgway H.S. W 34-26
district 9 leading rushers
district 9 leading rushers
1. NICK STEWART 7324 (DISTRICT 9 RECORD)
2. NICK SIPES 5963
3. ALEX HOLLAND 5754

District 9 Appearances

about 1 month ago

CURWENSVILLE  PIAA  DISTRICT 9 CLASS A

CURWENSVILLE  PIAA  DISTRICT 9 CLASS A

2018
First Round - CURWENSVILLE  26   ELK COUNTY CATHOLIC 0

Semi Final - CURWENSVILLE  0  VS  SMETHPORT 28

2017

First Round - Bye

Semi Final - CURWENSVILLE  47   REDBANK VALLEY  13

Final - RIDGWAY/JOHNSONBURG   9   CURWENSVILLE  7


2016

Semi Final - CURWENSVILLE  0   RIDGWAY/JOHNSONBURG  33

First Round - CURWENSVILLE 33   COUDERSPORT 6


2015

First Round - CURWENSVILLE 46   CLARION 14

Semi Final - CURWENSVILLE 13   KANE AREA 49


2014

First Round - CURWENSVILLE  13   CLARION  34


2013
First Round - CURWENSVILLE 56   SHEFFIELD 32

Semi Final - REDBANK VALLEY 28   CURWENSVILLE 22


2012

First Round - BROCKWAY 36  CURWENSVILLE 29


2011

First Round - COUDERSPORT 28  CURWENSVILLE 27


2010

First Round - CURWENSVILLE 29  SMETHPORT 18

Semi Final - CURWENSVILLE 22  CAMERON COUNTY 13

Champion - CURWENSVILLE 37  PORT ALLEGANY 21


2009

First Round - CURWENSVILLE 30  REDBANK 8

Semi Final - COUDERSPORT 28  CURWENSVILLE 21


2008

First Round - ELK COUNTY CATHOLIC 27  CURWENSVILLE 24


2007

First Round - KANE 32  CURWENSVILLE 0


2006

First Round - CURWENSVILLE 35  RIDGWAY 12

Semi Final - CURWENSVILLE 32  REDBANK 7

Champion - COUDERSPORT 48  CURWENSVILLE 21


2005

First Round - CURWENSVILLE 42  PORT ALLEGANY 7

Semi Final - COUDERSPORT 28  CURWENSVILLE 26


2004

 First Round - Bye

Semi Final - CURWENSVILLE 42  CLARION 0

Champion - CURWENSVILLE 41  CLARION-LIMESTONE 8


2001

Semi Final - CURWENSVILLE 7  SMETHPORT 6

Champion - COUDERSPORT 18  CURWENSVILLE 13


2000

Semi Final - CURWENSVILLE 40 CLARION-LIMESTONE 7

Champion - CURWENSVILLE 23  CLARION 0

 

District 9 Records & AP All State Players

about 1 month ago

alex and nick
100 Wins Web Awards
Andy 2004 team 2

2004 Team that went to the Western Final vs. Rochester H.S. Reunited in 2014 for a 10 year Anniversary 1st Row: Sean Farley, Dean Swatsworth, Coach Evanko, Doug Swatsworth, Brandon Nelson, Nick Sipes 2nd Row: Brandon Hess, Steve Pentz, Josh Kephart, Shawn Sopic,  Jessie Freyer, Coach Morgillo, Brandon McDonald, Brad Sopic, Bob Haley, Sam Kephart, J.D. Skeebo, Nate Sipes Photo Courtesy of Chris Wechtenhiser

andy hall of fame

Coach Andy Evanko receives the "Hall of Fame" award from the Central Pennsylvania Football Coaches Association at the 31st Lezzer Lumber Classic All-Star Game June 19, 2015    

ASSOCIATED PRESS (PA Sports Writers) ALL STATE SELECTIONS

Headshot AP ALL STARS 1
Headshot AP ALL STARS 1
Headshot AP ALL STARS 1

2000 - T.C. CURRY / OL  2nd TEAM

2001 - CORY BAILOR / OL  2nd TEAM 

2004 - NATE SIPES / RB  1st TEAM

BRAD SOPIC / OL  1st TEAM

SEAN FARLEY / OL  2nd TEAM 

2005 - J.D. SKEBO / OL  1st TEAM

NICK SIPES / RB  2nd TEAM 

2006 - NICK SIPES / RB  1st TEAM 

2008 - DAVID KALGREN / SPEC. 2nd TEAM 

2009 - JED GRESLICK / RB  1st TEAM 

2010 - TODD MUNCHAK / OL  1st TEAM

ALEX HOLLAND / RB  1st TEAM 

2011 - TODD MUNCHAK / OL  1st TEAM

ALEX HOLLAND / RB  1st TEAM  

 

2012 - SPENCER SMEAL / 1st TEAM 

2015 - ELI JACOBS / DB 1st TEAM 

2016 - ELI JACOBS / DB 1st TEAM

STEVEN McCLURE / OL 1st TEAM

NICK STEWART / RB 1st TEAM

 

GOLDEN TIDE PLAYERS IN COLLEGE
GOLDEN TIDE PLAYERS IN COLLEGE
Noah VonGunden
2019 homecoming queen emily shaffer
2019 homecoming queen emily shaffer
Emily Shaffer
GOLDEN TIDE 2000 Yard
GOLDEN TIDE 2000 Yard
Rushing for 2000 yards in one season.
Four are from Curwensville.

2004 Nate Sipes 2511 yards

2010 Alex Holland 2600 yards
2011 Alex Holland 2329 yards

2013 Zach Tibbens 2345 yards

2016 Nick Stewart 2030 yards
Coach Thompson
Quick Links